Amphenol Aerospace Operations D38999/24WG75SNLC
D38999/24WG75SNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG75SNLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WG75SNLC.pdf
Availability of D38999/24WG75SNLC
QUANTITY
D38999/24WG75SNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG75SNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG75SNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size8 Coax
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG75SNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24WG75SNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WG75SNLC Details Description
Related parts for D38999/24WG75SNLC
CONN HEADER 24POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.9A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 3KW 200V datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
50W 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf