ITT Cannon, LLC D38999/24WH21AA
D38999/24WH21AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH21AA
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 21POS
Datasheet Download
D38999/24WH21AA.pdf
Availability of D38999/24WH21AA
QUANTITY
D38999/24WH21AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH21AA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH21AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH21AA
Related LinksD38999/, D38999/24WH21AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/24WH21AA Details Description
Related parts for D38999/24WH21AA
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/15V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING LIGHT WEIGH datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL LED SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf