TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WH21PN-LC
D38999/24WH21PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH21PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WH21PN-LC.pdf
Availability of D38999/24WH21PN-LC
QUANTITY
D38999/24WH21PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH21PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH21PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH21PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WH21PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WH21PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WH21PN-LC
VARISTOR 735V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 2POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 4-4 WHITE 5' datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TAPE datasheet.pdf
LAMP NEON 0.1A 64-80V TH datasheet.pdf