Amphenol Aerospace Operations D38999/24WH35AA
D38999/24WH35AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH35AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT PIN
Datasheet Download
D38999/24WH35AA.pdf
Availability of D38999/24WH35AA
QUANTITY
D38999/24WH35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH35AA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH35AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH35AA
Related LinksD38999/, D38999/24WH35AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WH35AA Details Description
Related parts for D38999/24WH35AA
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JUNCTION BOX 8POS 18-26AWG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EXTRACT TOOL IMPACT 5X16 DC datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf