TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WH35BE
D38999/24WH35BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH35BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WH35BE.pdf
Availability of D38999/24WH35BE
QUANTITY
D38999/24WH35BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH35BE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH35BE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH35BE
Related LinksD38999/, D38999/24WH35BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WH35BE Details Description
Related parts for D38999/24WH35BE
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 50V DB datasheet.pdf