TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WH53BB
D38999/24WH53BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH53BB
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WH53BB.pdf
Availability of D38999/24WH53BB
QUANTITY
D38999/24WH53BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH53BB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH53BB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH53BB
Related LinksD38999/, D38999/24WH53BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WH53BB Details Description
Related parts for D38999/24WH53BB
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IGBT 600V 50A 240W TO3P LH datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP2811 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR I-PASS datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf