Souriau Connection Technology D38999/24WH55PNL
D38999/24WH55PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WH55PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WH55PNL.pdf
Availability of D38999/24WH55PNL
QUANTITY
D38999/24WH55PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WH55PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WH55PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WH55PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WH55PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WH55PNL Details Description
Related parts for D38999/24WH55PNL
RES 82 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
D4N-1C26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf