Souriau Connection Technology D38999/24WJ11SA
D38999/24WJ11SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ11SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ11SA.pdf
Availability of D38999/24WJ11SA
QUANTITY
D38999/24WJ11SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ11SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ11SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert25-11
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ11SA
Related LinksD38999/, D38999/24WJ11SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WJ11SA Details Description
Related parts for D38999/24WJ11SA
RES SMD 120K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 16W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf