Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ19AB
D38999/24WJ19AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ19AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ19AB.pdf
Availability of D38999/24WJ19AB
QUANTITY
D38999/24WJ19AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ19AB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ19AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ19AB
Related LinksD38999/, D38999/24WJ19AB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ19AB Details Description
Related parts for D38999/24WJ19AB
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
3+3 WAY HORIZ PIN HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT M23 datasheet.pdf