TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ19BC
D38999/24WJ19BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ19BC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ19BC.pdf
Availability of D38999/24WJ19BC
QUANTITY
D38999/24WJ19BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ19BC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ19BC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ19BC
Related LinksD38999/, D38999/24WJ19BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ19BC Details Description
Related parts for D38999/24WJ19BC
IC QUAD DECODER/COUNTER 32DIP datasheet.pdf
IC DRIVER LED PORT 20/28 28-SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
ASSY BARREL NUT FOR WSP80 datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf