Souriau Connection Technology D38999/24WJ20SN
D38999/24WJ20SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ20SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ20SN.pdf
Availability of D38999/24WJ20SN
QUANTITY
D38999/24WJ20SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ20SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ20SN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ20SN
Related LinksD38999/, D38999/24WJ20SN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WJ20SN Details Description
Related parts for D38999/24WJ20SN
CONN RECEPT PIN .015-.020" .400" datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
K8304CX TM40 TOOL KIT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 254 TYPE A 20POS datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/03/90 3.5SN BK datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
GMBH THERMOFIT IR- datasheet.pdf
MKP 7UF 5% 1000VDC DRAWING T5 datasheet.pdf