TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ24HA
D38999/24WJ24HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ24HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ24HA.pdf
Availability of D38999/24WJ24HA
QUANTITY
D38999/24WJ24HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ24HA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ24HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ24HA
Related LinksD38999/, D38999/24WJ24HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ24HA Details Description
Related parts for D38999/24WJ24HA
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IC INVERTER TRIPLE 74HC04 8-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
HEADER 64POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.375" DIA BLK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 20POS datasheet.pdf