TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ24JE
D38999/24WJ24JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ24JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ24JE.pdf
Availability of D38999/24WJ24JE
QUANTITY
D38999/24WJ24JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ24JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ24JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ24JE
Related LinksD38999/, D38999/24WJ24JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ24JE Details Description
Related parts for D38999/24WJ24JE
SOFTWARE SNMP MODULE CD datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO201A datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED BLOCK 5A FIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 7MM datasheet.pdf