TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ24JE
D38999/24WJ24JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ24JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ24JE.pdf
Availability of D38999/24WJ24JE
QUANTITY
D38999/24WJ24JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ24JE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ24JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ24JE
Related LinksD38999/, D38999/24WJ24JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ24JE Details Description
Related parts for D38999/24WJ24JE
CONN SOCKET 28-32AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 10A datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
2 WAY SIL VERT PC-TAIL MALE datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 270MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf