TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ24SA-LC
D38999/24WJ24SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ24SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ24SA-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ24SA-LC
QUANTITY
D38999/24WJ24SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ24SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ24SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ24SA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ24SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ24SA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ24SA-LC
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIAC INT TRIGGER 500V TO220AB datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP3063 BUCK BOOST datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 172VWM 314VC SOD57 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS datasheet.pdf