Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ29BN
D38999/24WJ29BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ29BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ29BN.pdf
Availability of D38999/24WJ29BN
QUANTITY
D38999/24WJ29BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ29BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ29BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ29BN
Related LinksD38999/, D38999/24WJ29BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ29BN Details Description
Related parts for D38999/24WJ29BN
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 90NS 56TSOP datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
TIP CONICAL 1/32" 600F datasheet.pdf