Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ29PN
D38999/24WJ29PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ29PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ29PN.pdf
Availability of D38999/24WJ29PN
QUANTITY
D38999/24WJ29PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ29PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ29PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ29PN
Related LinksD38999/, D38999/24WJ29PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ29PN Details Description
Related parts for D38999/24WJ29PN
IC POWER SUPPLY TFT-LCD 20-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
IC COMPARATOR GP SNGL SC70-5 datasheet.pdf
RES MO 2W 0.13 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf