TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ29SB-LC
D38999/24WJ29SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ29SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ29SB-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ29SB-LC
QUANTITY
D38999/24WJ29SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ29SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ29SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ29SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ29SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ29SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ29SB-LC
HOLDER BATTERY 9V WIRE LEADS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 800MHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO277A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 583 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf