TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ29SB-LC
D38999/24WJ29SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ29SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ29SB-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ29SB-LC
QUANTITY
D38999/24WJ29SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ29SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ29SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ29SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ29SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ29SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ29SB-LC
IC TXRX DUAL RS-232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
OPTOCOUPLER 1CH 2.5A 16-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 32CHAN SER 56-TQFN datasheet.pdf
TARGET BOARD ZIF 64SKT MSP430 datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 100A 80VDC COMPACT datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
.093 DIA FEMALE TERM datasheet.pdf
RES SMD 77.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 30mA Backlight 12-DSBGA datasheet.pdf
NON-SKID 2" BLACK 200' datasheet.pdf