TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ29SD-LC
D38999/24WJ29SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ29SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ29SD-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ29SD-LC
QUANTITY
D38999/24WJ29SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ29SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ29SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ29SD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ29SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ29SD-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ29SD-LC
IC MULTIVIBRATOR LOW PWR 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN VHF/UHF SS 25V TO92 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 39 OHM 11SIP datasheet.pdf
BOARD DEMO WIFI G datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.2V 4-USP datasheet.pdf