Souriau Connection Technology D38999/24WJ35AB
D38999/24WJ35AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ35AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ35AB.pdf
Availability of D38999/24WJ35AB
QUANTITY
D38999/24WJ35AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ35AB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ35AB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ35AB
Related LinksD38999/, D38999/24WJ35AB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WJ35AB Details Description
Related parts for D38999/24WJ35AB
IC OPAMP VFB 1GHZ 16QSOP datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 24A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 600 OHM 260MA SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1000W datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf