Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ35PA
D38999/24WJ35PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ35PA.pdf
Availability of D38999/24WJ35PA
QUANTITY
D38999/24WJ35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ35PA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ35PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ35PA
Related LinksD38999/, D38999/24WJ35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ35PA Details Description
Related parts for D38999/24WJ35PA
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123L datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.40V WD 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 30MA 750 MOHM datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 200V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf