TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ43BE
D38999/24WJ43BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ43BE.pdf
Availability of D38999/24WJ43BE
QUANTITY
D38999/24WJ43BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43BE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43BE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43BE
Related LinksD38999/, D38999/24WJ43BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ43BE Details Description
Related parts for D38999/24WJ43BE
RES SMD 68.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 601A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CC1111F32RSPG3 datasheet.pdf
PANEL SIDE 9U X 220MM FLANGELESS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH CLIP datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
PLUG HORIZ 508MM 5CMTG END GR datasheet.pdf