TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ43PD
D38999/24WJ43PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ43PD.pdf
Availability of D38999/24WJ43PD
QUANTITY
D38999/24WJ43PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43PD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43PD
Related LinksD38999/, D38999/24WJ43PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ43PD Details Description
Related parts for D38999/24WJ43PD
SCR 1600-2500V 230A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
CONV DC-DC 25W 24VIN 15VOUT DUAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf