Souriau Connection Technology D38999/24WJ43PNL
D38999/24WJ43PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ43PNL.pdf
Availability of D38999/24WJ43PNL
QUANTITY
D38999/24WJ43PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WJ43PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WJ43PNL Details Description
Related parts for D38999/24WJ43PNL
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DELTA CONN 36POS SOCKET W/INSERT datasheet.pdf
LABEL S LAM DM POLY WHT 2X.38" datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DISPLAY 627NM RED ALPHANUM 0.5" datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 90 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL .50 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf