Souriau Connection Technology D38999/24WJ43PNL
D38999/24WJ43PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ43PNL.pdf
Availability of D38999/24WJ43PNL
QUANTITY
D38999/24WJ43PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WJ43PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WJ43PNL Details Description
Related parts for D38999/24WJ43PNL
RES SMD 120 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 7.5NS 208PQFP datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf