Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ43SALC
D38999/24WJ43SALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ43SALC.pdf
Availability of D38999/24WJ43SALC
QUANTITY
D38999/24WJ43SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43SALC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43SALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43SALC
Related LinksD38999/2, D38999/24WJ43SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ43SALC Details Description
Related parts for D38999/24WJ43SALC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
10000UF 25V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf