TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ61AE
D38999/24WJ61AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ61AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WJ61AE.pdf
Availability of D38999/24WJ61AE
QUANTITY
D38999/24WJ61AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ61AE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ61AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ61AE
Related LinksD38999/, D38999/24WJ61AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ61AE Details Description
Related parts for D38999/24WJ61AE
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 580KSPS 48-TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 2.5-8MM 5-24VDC datasheet.pdf
HIELSED HDR datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 1/2" 5.13" datasheet.pdf
DIODE STD REC 85A DO-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf