TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ61BD
D38999/24WJ61BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ61BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ61BD.pdf
Availability of D38999/24WJ61BD
QUANTITY
D38999/24WJ61BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ61BD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ61BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ61BD
Related LinksD38999/, D38999/24WJ61BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ61BD Details Description
Related parts for D38999/24WJ61BD
CONN SPRING 32POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
9POS M PRESS FIT D-SUB M3 SPC datasheet.pdf