TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ61HC
D38999/24WJ61HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ61HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ61HC.pdf
Availability of D38999/24WJ61HC
QUANTITY
D38999/24WJ61HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ61HC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ61HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ61HC
Related LinksD38999/, D38999/24WJ61HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ61HC Details Description
Related parts for D38999/24WJ61HC
CONN HEADER 5POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CABLE MICRO-D 15POS SNGL END 18" datasheet.pdf
2.5 RAS 5CKT OP/EW WO/POL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
LJT 15C 14#20 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
3300UF 35V 18X35MM 105C 10000H datasheet.pdf