TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ61PN-LC
D38999/24WJ61PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ61PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WJ61PN-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ61PN-LC
QUANTITY
D38999/24WJ61PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ61PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ61PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ61PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ61PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ61PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ61PN-LC
FILTER HIGH FREQ 100PF 0805 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A PPAK datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS HL LOW P datasheet.pdf