TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ61SE-LC
D38999/24WJ61SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ61SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ61SE-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ61SE-LC
QUANTITY
D38999/24WJ61SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ61SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ61SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ61SE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ61SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ61SE-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ61SE-LC
TERM FT 4-WIRE SENSOR WM BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 6A TO220AB datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4879MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 735V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf