Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ61SN
D38999/24WJ61SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ61SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ61SN.pdf
Availability of D38999/24WJ61SN
QUANTITY
D38999/24WJ61SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ61SN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ61SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ61SN
Related LinksD38999/, D38999/24WJ61SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ61SN Details Description
Related parts for D38999/24WJ61SN
IC A/D CONV 14BIT 2.5MSPS 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTO SENSOR 3MM SLOT PCB TERM datasheet.pdf
SNSW 0.1A 1/4 NONE datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT GRID DIE 24DBI 2.4GHZ 30" datasheet.pdf
PB15 - DE-TAPE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf