TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FA35JE
D38999/26FA35JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FA35JE
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FA35JE.pdf
Availability of D38999/26FA35JE
QUANTITY
D38999/26FA35JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FA35JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FA35JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FA35JE
Related LinksD38999/, D38999/26FA35JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FA35JE Details Description
Related parts for D38999/26FA35JE
EMULATOR COMPACT FOR M16C/TINY datasheet.pdf
BERGSTIK II SR POLARIZED datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IC XDSL LINE DVR DUAL-PORT 24QFN datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY TFT LCD 28-QFN datasheet.pdf
RIBBON HYBRID 2 WIDE WITH TD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf