ITT Cannon, LLC D38999/26FA35PN-LC
D38999/26FA35PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FA35PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26FA35PN-LC.pdf
Availability of D38999/26FA35PN-LC
QUANTITY
D38999/26FA35PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FA35PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FA35PN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FA35PN-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FA35PN-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26FA35PN-LC Details Description
Related parts for D38999/26FA35PN-LC
JUNCTION BOX 1 GANG PWR RTD WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 35W TO263 DPAK datasheet.pdf
RES 12K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 6.88A (Switch) eSIP-7C datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 7A 8SO datasheet.pdf