Souriau Connection Technology D38999/26FB4SB
D38999/26FB4SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FB4SB
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FB4SB.pdf
Availability of D38999/26FB4SB
QUANTITY
D38999/26FB4SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FB4SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FB4SB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert11-4
Shell Size, MILB
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FB4SB
Related LinksD38999/, D38999/26FB4SB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FB4SB Details Description
Related parts for D38999/26FB4SB
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV TO220 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.5V 4-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CORD RECEPTACLE 15AMP datasheet.pdf
RES NTWRK 20 RES MULT OHM 12SRT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf