Amphenol Aerospace Operations D38999/26FB98PN
D38999/26FB98PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FB98PN
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FB98PN.pdf
Availability of D38999/26FB98PN
QUANTITY
D38999/26FB98PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FB98PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FB98PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FB98PN
Related LinksD38999/, D38999/26FB98PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FB98PN Details Description
Related parts for D38999/26FB98PN
FIXED IND 47UH 2.6A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 5% 1411 datasheet.pdf
CONN SOCKET 3 POS IDC 20-24AWG datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO252 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 390MA 500 MOHM datasheet.pdf