TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FC35AE
D38999/26FC35AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FC35AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FC35AE.pdf
Availability of D38999/26FC35AE
QUANTITY
D38999/26FC35AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FC35AE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FC35AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FC35AE
Related LinksD38999/, D38999/26FC35AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FC35AE Details Description
Related parts for D38999/26FC35AE
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 26V 70W TO-270-2 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 400V DFS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A 2.1MM 6' 18 AWG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
UMK 250 FUSE WITH HOLDER 630MA F datasheet.pdf