TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FC35HC
D38999/26FC35HC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FC35HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FC35HC.pdf
Availability of D38999/26FC35HC
QUANTITY
D38999/26FC35HC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FC35HC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FC35HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FC35HC
Related LinksD38999/, D38999/26FC35HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FC35HC Details Description
Related parts for D38999/26FC35HC
IC VREF SERIES 2.5V 8SO datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0306 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
A22TK-2RL-11-K09 datasheet.pdf
RES 10 OHM 3/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf