TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FC8SD-LC
D38999/26FC8SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FC8SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FC8SD-LC.pdf
Availability of D38999/26FC8SD-LC
QUANTITY
D38999/26FC8SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FC8SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FC8SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FC8SD-LC
Related LinksD38999/2, D38999/26FC8SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FC8SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26FC8SD-LC
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 800V 200A TO200AB datasheet.pdf
TERMINAL SAK 4/EN PA BN datasheet.pdf
MOD EVAL DSP 100MHZ TMS320VC549 datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf