Souriau Connection Technology D38999/26FC98PAL
D38999/26FC98PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FC98PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FC98PAL.pdf
Availability of D38999/26FC98PAL
QUANTITY
D38999/26FC98PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FC98PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FC98PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FC98PAL
Related LinksD38999/2, D38999/26FC98PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FC98PAL Details Description
Related parts for D38999/26FC98PAL
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CHAMP COVER 50 POS 180 DEG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 900W 400V datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X800MM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 65MA 32 OHM SMD datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 26MM D 15.1 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB R/A MACH G ZINC datasheet.pdf
LIMIT SW ADJUSTABLE ROLLER datasheet.pdf
YEL 3 POS MTL RTN R LGH datasheet.pdf