TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD15AD
D38999/26FD15AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FD15AD.pdf
Availability of D38999/26FD15AD
QUANTITY
D38999/26FD15AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15AD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15AD
Related LinksD38999/, D38999/26FD15AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD15AD Details Description
Related parts for D38999/26FD15AD
MUJLTIPLEXER JTAG 28SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
11+11 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf