TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD15HN
D38999/26FD15HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD15HN.pdf
Availability of D38999/26FD15HN
QUANTITY
D38999/26FD15HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15HN
Related LinksD38999/, D38999/26FD15HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD15HN Details Description
Related parts for D38999/26FD15HN
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf