TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD15HN
D38999/26FD15HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD15HN.pdf
Availability of D38999/26FD15HN
QUANTITY
D38999/26FD15HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15HN
Related LinksD38999/, D38999/26FD15HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD15HN Details Description
Related parts for D38999/26FD15HN
RES 68K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
BCL-614-WP-PL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 300VAC RAD datasheet.pdf