TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD15PE-LC
D38999/26FD15PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FD15PE-LC.pdf
Availability of D38999/26FD15PE-LC
QUANTITY
D38999/26FD15PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FD15PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD15PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26FD15PE-LC
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC ADC 20BIT DIFFINPUT/REF10MSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 300.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
FUS 500V 12A A50QS SEMI datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 20M 64-QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf