Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD15PN
D38999/26FD15PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD15PN.pdf
Availability of D38999/26FD15PN
QUANTITY
D38999/26FD15PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15PN
Related LinksD38999/, D38999/26FD15PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD15PN Details Description
Related parts for D38999/26FD15PN
FIXED IND 15UH 2.45A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC LED DISPLAY DRIVER 44-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 1209 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB 80TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf