TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD18AD
D38999/26FD18AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD18AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FD18AD.pdf
Availability of D38999/26FD18AD
QUANTITY
D38999/26FD18AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD18AD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD18AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD18AD
Related LinksD38999/, D38999/26FD18AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD18AD Details Description
Related parts for D38999/26FD18AD
SCR NON-SENS 600V 8A TO-202 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SHAPE-PRESERVING TUBE 312MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 31POS datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf