TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD18AD
D38999/26FD18AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD18AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FD18AD.pdf
Availability of D38999/26FD18AD
QUANTITY
D38999/26FD18AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD18AD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD18AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD18AD
Related LinksD38999/, D38999/26FD18AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD18AD Details Description
Related parts for D38999/26FD18AD
SIDACTOR BI 190V 250A DO-214 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 LW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf