Souriau Connection Technology D38999/26FD18PC
D38999/26FD18PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD18PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD18PC.pdf
Availability of D38999/26FD18PC
QUANTITY
D38999/26FD18PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD18PC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD18PC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD18PC
Related LinksD38999/, D38999/26FD18PC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FD18PC Details Description
Related parts for D38999/26FD18PC
BATTERY PACK NICAD 4.8V 4000MAH datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AD datasheet.pdf
IGBT PHASE LEG 600V 150A SP1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.25K OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf