Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD18SB
D38999/26FD18SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD18SB
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FD18SB.pdf
Availability of D38999/26FD18SB
QUANTITY
D38999/26FD18SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD18SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD18SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD18SB
Related LinksD38999/, D38999/26FD18SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD18SB Details Description
Related parts for D38999/26FD18SB
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE POWER MOBO datasheet.pdf
IC STATIC SHFT REG 8STG 16SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
RES 4.07 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CHISEL EXTRA LARGE 5.0MM datasheet.pdf